Home » 5 najčastejších otázok po extrakcii zuba

5 najčastejších otázok po extrakcii zuba

Práve vám vytrhli zub, injekcia už pomaly prestáva účinkovať a hlava vám ide prasknúť od otázok? Nádych, výdych, žiadny stres. Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré trápia pacientov po extrakcii zuba. 

1. Čo jesť po extrakcii zuba?

Môžete vôbec po extrakcii zuba jesť? Áno, ale mali by to byť mäkké, ľahko stráviteľné jedlá, ktoré nevyžadujú veľa žuvania a nedráždia ranu. Prvých 24 hodín by ste sa mali úplne vyhnúť teplým a horúcim jedlám a nápojom, pretože rozširujú cievy a môžu spôsobiť krvácanie. Vhodné sú studené alebo izbovej teploty.

Ideálne sú polievky (nie však s veľkými kúskami zeleniny), pyré, kašovitá a mixovaná strava, smoothies bez zrniek, mäkké ovocie (banány, broskyne), vajíčka. Dôležitý je aj zvýšený príjem tekutín, ktoré pomáhajú pri hojení. Pite vodu a nesladené čaje.

Pozor: Nepoužívajte slamku. Sací efekt môže narušiť zrazeninu. 

Vyhnite sa tvrdým, chrumkavým, lepkavým a kyslým jedlám (orechy, čipsy, karamelky, pomaranče, paradajky. Nežujte na strane, ktorá je po zákroku na PN-ke. 🙂 

Po 2 až 3 dňoch môžete postupne zaraďovať aj hustejšie jedlá, ale citlivú oblasť šetrite aspoň týždeň. Pri jedení buďte opatrní, neponáhľajte sa a stravu dôkladne prežúvajte.

2. Ako dlho sa hojí rana po vytrhnutí zuba? 

Čas hojenia po extrakcii zuba závisí od viacerých faktorov – rozsahu zákroku, zdravotného stavu pacienta, dodržiavania pokynov zubára, kvality ústnej hygieny. Zväčša trvá 1 až 2 týždne, kým sa vytvorí pevná zrazenina a ranu začne chrániť nové tkanivo. 

Počas prvých 24 hodín sa nezľaknite mierneho krvácania. Je to normálne. Ak sa vytvorí zrazenina, krvácanie by malo prestať. V opačnom prípade treba vyhľadať zubára.

Stehy sa zvyčajne odstraňujú 7 až 10 dní po zákroku, vstrebateľné stehy nepotrebujú zásah zubára. Úplné zahojenie kosti a ďasna však trvá asi 3 až 6 mesiacov. Počas tohto obdobia sa ďasno sťahuje. 

3. Ako dlho trvá opuch po extrakcii zuba?

Po extrakcii zuba je opuch mäkkých tkanív v okolí rany úplne bežný. Ide o prirodzenú reakciu organizmu na zápal po chirurgickom zákroku. Opuch sa zvyčajne objaví do 24 hodín a vrchol dosahuje na 2. až 3. deň po zákroku. Sprevádzať ho môže mierna bolesť. 

Väčšina opuchov po extrakcii zuba ustúpi do 1 týždňa. Proces môžete urýchliť dodržiavaním pokynov zubára a týmito tipmi: 

  • Priložte si na líce studený obklad na 15 minút každú hodinu počas prvých 24 až 48 hodín.
  • Počas prvých 2 až 3 dní spite s hlavou vo vyvýšenej polohe. 
  • Užívajte lieky proti bolesti a zápalu, ak vám ich odporučil zubár.
  • Nenamáhajte sa, oddychujte. Fyzická aktivita zhoršuje opuch.

Ak vás opuch aj bolesť trápia viac ako týždeň alebo sa zhoršujú, môže ísť o komplikáciu –  infekciu v rane. Vtedy netreba na nič čakať a ukázať sa u zubára, ktorý vám predpíše antibiotiká

4. Je normálna pulzujúca bolesť po extrakcii zuba?

Áno, je to normálne, keďže pri zákroku došlo k narušeniu mäkkých aj tvrdých tkanív. Po odznení anestézie môžete pociťovať ostrú, rezavú bolesť, ktorá počas hojenia prejde do tupej a pulzujúcej bolesti. 

Bolesť býva najvýraznejšia prvé 2 až 3 dni po zákroku. Väčšinou dobre reaguje na bežné lieky proti bolesti. Ak vám zubár predpísal silnejšie lieky, riaďte sa jeho odporúčaním.

Bolesť by mala postupne ustupovať a do týždňa vymiznúť. Ak sa však aj napriek liekom stupňuje, je neznesiteľná, pulzuje aj v noci a budí vás, môže ísť o tieto komplikácie:

  • suchý alveol – rozpad krvnej zrazeniny a obnaženie kosti, spôsobuje silnú bolesť, 
  • infekcia v rane – okrem stálej bolesti sa prejavuje aj začervenaním, zdurením, hnisom, 
  • poranenie nervu počas extrakcie – zriedkavá komplikácia, bolesť je veľmi intenzívna. 

5. Čo je ten biely povlak v ústach po extrakcii zuba?

Biely povlak, ktorý sa vám niekedy objaví v lôžku po zube, je zvyčajne zmes zrazenej krvi a zvyškov tkaniva. Je to normálna súčasť hojenia. Nesnažte sa tento povlak nejako odstraňovať, nechajte ho, nech sa sám oddelí. Ale ak sa v rane objaví žlto-zelený alebo zapáchajúci povlak, môže ísť o infekciu a treba to riešiť so zubárom.

 

Tak to by bolo, snáď sme vám pomohli zodpovedať otázky, ktoré vás najviac trápia. Nezabúdajte, že zotavenie si vyžaduje čas a trpezlivosť. A ak by ste potrebovali akúkoľvek ďalšiu pomoc v prípade komplikácií, môžete sa obrátiť na našu zubnú chirurgiu v Bratislave.  Doktor Úsmev je tu pre vás.